oktober 2016 | MatildaPJohansson
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
Matilda Johansson
    • Profil
    • Kategorier
      • ALLMÄNT
      • FILM & SERIER
      • INREDNING
      • INSPIRATION
      • MAT
      • MUSIK
      • NYC
      • NYKÖPT
      • OUTFITS & KLÄDER
      • SHOPPINGTIPS
      • SKÖNHET
      • TANKAR &TEXTER
      • TRÄNING & HÄLSA
      • VÄXTER
      • WANTIES
      • YOUTUBE
    • Arkiv
      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017
      • december 2016
      • november 2016
      • oktober 2016
      • september 2016
      • augusti 2016
      • juli 2016
      • juni 2016
      • maj 2016
      • april 2016
      • mars 2016
      • februari 2016
      • januari 2016
      • december 2015
      • november 2015
      • oktober 2015
      • september 2015
      • augusti 2015
      • juli 2015
      • juni 2015
      • maj 2015
      • april 2015
      • mars 2015
      • februari 2015
      • januari 2015
      • december 2014
      • november 2014
      • oktober 2014
      • september 2014
      • augusti 2014
      • juli 2014
      • juni 2014
      • maj 2014
      • april 2014
      • mars 2014
      • februari 2014
      • januari 2014
      • december 2013
      • november 2013
      • oktober 2013
      • september 2013
      • augusti 2013
      • juli 2013
      • juni 2013
      • maj 2013
      • april 2013
      • mars 2013
      • februari 2013
      • januari 2013
      • december 2012
      • november 2012
      • oktober 2012
      • september 2012
      • augusti 2012

      Instagram @matildapjohansson

      MatildaPJohansson
      MatildaPJohansson
      Matilda
      • Nouw

      Arkiv

      • juni 2017
      • maj 2017
      • april 2017
      • mars 2017
      • februari 2017
      • januari 2017

      Kategorier

      • ALLMÄNT
      • FILM & SERIER
      • INREDNING
      • INSPIRATION
      • MAT
      • MUSIK
      • NYC
      • NYKÖPT
      • OUTFITS & KLÄDER
      • SHOPPINGTIPS
      • SKÖNHET
      • TANKAR &TEXTER
      • TRÄNING & HÄLSA
      • VÄXTER
      • WANTIES
      • YOUTUBE

      Prenumerera

      autumny sunday

      måndag 31 oktober 2016, 10:12

      Några bilder från vår mysiga söndag igår<3

      God morgon måndag!! Som ni vet har jag spenderat hela helgen hos Martin, har varit väldigt välbehövligt efter ett tag ifrån varandra. Även om han var borta typ hela lördagen pga högskoleprovet haha. Men vi har ju ändå haft kvällarna och hela söndagen tillsammans. Igår iallafall hade vi en ganska vanöig men mysig söndag, vi åt långfrukost framför nyhetsmorgon tillsammans följt av att jag satte mig framför datorn och jobbade lite medan Martin tvättade och städade sin bil som man senare på dagen sålde. Vi lagade mat och gjorde matlådor för veckan och avslutade dagen framför några avsnitt av serien vi följer tillsammans (the 100 på Netflix, tips!!) Nu till idag: M åkte till jobbet tidigt imorse och jag har precis fått i mig frukost efter en skön sovmorgon och ska snart göra mig iordning. Min lediga måndag kommer jag spendera med att först göra ett återbesök för min läpp, och efter det tänkte jag ta en sväng på Ikea och kanske några butiker på a6 för att se om det finns något för mig att spendera pengar på haha. Sen styr jag hemåt! Låter som en bra plan för idag tycker jag :-) Hoppas ni får en bra start på veckan, hej sålänge<3

      • ALLMÄNT

      Gillar

      Kommentarer

      Faux fur jacket

      söndag 30 oktober 2016, 12:32

      Såhär såg jag ut igår, iklädd min nya gosiga pälsjacka som jag fick hem häromdagen. Jag totalt älskar den!! Den är så himla mjuk och varm, perfekt i detta härliga höstväder när det är kyligt men ändå sol. Tyvärr tar storlekarna på just denna slut ganska snabbt, något jag märkte när jag skulle beställa. Men vill man ha något på nelly som är slut i sin storlek så kan man alltid sätta upp sig för bevakning, det gjorde jag nämligen och köpte den direkt när jag fick mail om att den kommit in igen. Perfekt! Har vanligvis storlek S men köpte denna i M och den sitter bra så jag rekommenderar nog att gå upp en storlek.

      Tipsar er om några andra liknande jackor här nedan (alla i faux fur). Kan dock tyvärr inte hitta var jag hittade jacka nr 2 nu, får be om ursäkt för det..Men i vilket fall, pälsjackan är verkligen en superbra "staple clothing piece" som passar till det mesta: skinnbyxor, kjol, jeans, klänning osv, både till finare tillfällen och över en vardagsoutfit. Så det är absout ett plagg att satsa på i höst och vinter känner jag! :-)

      1. HÄR 2. HÄR 3. HÄR 4. HÄR (adlinks)
      • SHOPPINGTIPS

      Gillar

      Kommentarer

      fredagslunch på tegel

      lördag 29 oktober 2016, 15:34

      I fredags (igår) inledde jag min lediga långhelg med att möta upp Madde som jag inte träffat på hur länge sen som helst. Vi tog en lunch på Tegel (bilder ovan) som ligger i Jönköping och vi båda tog en av dagens rätter som var schnitzel. Det var första gången jag käkade lunch där och måste säga att jag tycker om stället samt maten jättemycket. Industriellt men ändå mysig lokal och efter maten kan man gå upp en våning till deras galleri och ta en kopp kaffe på maten. Mys! Vi satt där väldigt länge och tog igen en massa som vi missat i varandras liv och gick sen en sväng i några butiker innan vi skiljdes åt. Sen åkte jag hem till bae och spenderade kvällen där, en lugn och skön myskväll med matlagning och vin. Idag har Martin skrivit högskoleprovet så för mig blev det sovmorgon följt av en runda på stan ensam. Nu har vi båda kommit hem igen och ska strax till M's farmor för att äta middag där, sen hoppas jag att det blir att kika på Så mycket bättre på teve. Älskar att det dragit igång igen, världens bästa program på hösten. Well well, ha en trevlig lördagskväll hörni, det ska jag ha. <3

       

      • MAT

      Gillar

      Kommentarer

      MatildaPJohansson

      • Gå till Profil
      • Gå till Startsidan
      • Gå till RSS
      • Gå till Sitemap

      Blogga på Nouw

      • Skapa konto
      • Tjäna pengar på din blogg
      • Tagga produkter med Metapic
      • Flytta din blogg till Nouw

      Bloggar

      • Allmänt
      • Annat
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Hästar & ridsport
      • Mat & recept
      • Mode
      • Personligt
      • Resor & utland
      • Sport
      • Träning & hälsa

      Nouw

      • Magazine
      • Allmänna villkor
      • Sekretesspolicy
      • Kakor
      • Kontakta oss
      • Hjälp
      • Driftinformation
      • Build: 2021-02-15 15:41